Miło nam poinformować, iż LBG Kostrzyca został tegorocznym laureatem konkursu 2022 GGBN-GGI, organizowanego przez międzynarodowe Konsorcjum GGBN (Global Genome Biodiversity Network). Mamy podwójny powód do dumy, ponieważ oprócz wygranej w konkursie, 19 maja tego roku przyznano nam aktywne członkostwo w sieci GGBN, a te z kolei uprawnia nas do korzystania z zaawansowanych narzędzi informatycznych i uczestnictwa w programach finansowanych ze środków GGBN.

W ramach projekt pn. „Sharing Polish Genetic Data at the Kostrzyca Forest Gene Bank through the GGBN data portal”, na który otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 18544 dolarów amerykańskich, powstanie profesjonalna baza danych na temat zagrożonych gatunków roślin, których próbki od 2017 r. zabezpieczamy w banku DNA i tkanek, a także w herbarium. Mamy nadzieję, iż programy, które niebawem wprowadzimy posłużą do zarządzania wszystkimi kolekcjami roślin i zwierząt w LBG Kostrzyca, w tym pokaźną kolekcją próbek nasion lub żywych okazów roślin w naszym Arboretum.

Do 1 września 2024 r LBG Kostrzyca planuje za pośrednictwem portalu GGBN oraz GBIF (Global Biodiversity Information Facility) udostępnić w Internecie informacje na temat 225 gatunków roślin. Wiele krajowych taksonów pojawi się w bazie GGBN po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że informacje, które niebawem przedstawimy, wniosą znaczący wkład w zasoby sieci GGBN oraz GBIF.

Więcej informacji na Stronach:
https://www.ggbn.org/ggbn_portal/
https://www.gbif.org/
#SmithsonianGGI

„This material is based upon work supported by the Global Genome Initiative under Award No. GGI-GGBN-2021-280.”
“Any opinions, findings, and conclusions or recommendations expressed in this material are those of the author(s) and do not necessarily reflect the views of the Global Genome Initiative.”